|
 |
 |
 |

KGST-tanácskozás
|

London, 1989. március 3. (BBC, Panoráma) - A júliusi KGST-ülésen megegyezés született az egységes szocialista piac megteremtésére vonatkozó tervről. Románia azonnal ellenezte az elképzelést. Kelet- Németország formálisan támogatásáról biztosította a tervet, de a diplomaták szerint Kelet-Berlinnek is fenntartásai vannak. A KGST tehát— úgy tűnik - megosztottá vált. A Szovjetunió, Magyarország és Lengyelország nyíltan támogatja a KGST megreformálását, Románia és Kelet-Németország ragaszkodik a bilaterális egyezményeken alapuló kereskedelemhez, Csehszlovákia és Bulgária pedig látszólag a reform mellett áll, de a gyakorlatban nem sokat tesz az ügyben. A KGST-nek azonban e megosztottságon kívül jóval nagyobb problémái is vannak. Az egységes szocialista piac kialakítása két tényező miatt válhatott szükségessé. Az egyik a központi tervezés kudarca, a másik pedig az európai közösség egyre növekvő ereje és presztízse. A KGST jelenlegi működése nem egyeztethető össze a piacgazdasággal. A gazdasági és technológiai fejlesztési programot például még mindig a Szovjetunióban határozzák meg. Nyers Rezső megkérdőjelezte azt az elképzelést, hogy a KGST egyenlő lehet az Európai Gazdasági Közösséggel. Mint mondta, az egységes KGST-t csak akkor lehet létrehozni, ha minden egyes ország piacgazdaságot vezet be. Már a legtöbb kelet-európai ország elismeri, hogy az egységes piacot nem lehet megvalósítani konvertibilis valuta nélkül. Míg azonban a szovjet illetékesek lelkesen beszélnek az áruk, szolgáltatások és munkaerők szabad áramlásáról, a KGST-n belül a kereskedelmi tevékenység egyre csökken. Magyarország az idén 10 százalékkal tervezi csökkenteni a Szovjetunióval való kereskedelmét, és tavaly átfogó egyezményt írt alá az Európai Gazdasági Közösséggel. Lengyelország és Bulgária is egyezményt köt a közeljövőben az EGK-val - igaz, szerényebben, mint Magyarország. A Szovjetuniónak rá kell döbbennie, hogy kelet-európai partnerei egyre inkább vonakodnak készterméket szállítani nyersanyagért cserében. Mindezek a változások rövid idővel ezelőtt még elképzelhetetlenek lettek volna, és azt jelzik, hogy Kelet-Európa és a Szovjetunió között a kapcsolatok átalakulófélben vannak. Pedig a KGST-t éppen a régi kapcsolatrendszer miatt hozták létre. +++
1989. március 3., péntek
|

Vissza »
|
|
|
 |
|
 |
 |
|
 |
 |
|
 |
 |
|
 |
 |
MTV2 nézői telefonok
"-Mezei Ildikó: a Klinikákat a keddi napon adják, a Pumuklival együtt. Kérem tegyék át valamelyik másik napra, az unokám miatt. Nagyon köszönöm.
- Csak azt tudnám, hogy miért hülyitik az embert ezekkel a játkokkal, amikor nem is lehet hivni a számot.
- Szeretném ha egy közleményt bemondanánal: a XI. ker. Bikszádi út 43. sz. alatt holnap nyilik egy disco. A legolcsóbb disco lesz, mert csak 25,- Ft. lesz a belépő. Mindenkit szeretettel várunk a Kelenföldi Ifjúsági Ház vezetősége nevében.
-Hát kedves Kudlik Juli néni, csináltasson egy bifokális szemüveget magának, mert ezzel a letolt szemüveggel nagyon öreg. Ezt egy 64 éves fiatalasszony üzeni magának.
- 686-37o: Bálint gazdától szeretném megkérdezni, hogy a tavalyról megmaradt veteményeket, az idén el lehet-e még ültetni. Ha lehet még ma választ szeretnék kapni. Nagyon köszönöm."
Dr Boross Imre (FKgP) visszaemlékezéseiből:
"Március 3-ára Dragon Pál a kisgazdapárt főtitkárhelyettese összehívta a területi szervezetek vezetőit, akik egyértelműen elutasították, a kizárásokat és jogtalannak tartották azt. Sok helyről érkezett igény egy nagyválasztmány összehívására..."
|
|
 |
 |
890616 – EGY NAP ANATÓMIÁJA
Az 1956-os Intézet új internetes tartalomszolgáltatása Nagy Imre és társai újratemetésének napjáról. Szerkesztette: Rainer M. János és Topits Judit.
|
|
 |
|