Rendszerváltás és az MTI
mti.hu1989 › február 16.
1989  1990
1989. január
HKSzeCsPSzoV
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
1989. február
HKSzeCsPSzoV
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272812345
6789101112
1989. március
HKSzeCsPSzoV
272812345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789
Az oldalon látható MTI hírek és fotók az Magyar Távirati Iroda korabeli hírkiadásából származnak. További információt itt talál.
Keresés az MTI
hírekbenképekben
Összes MTI-hír
Ezt mondták a rádiók
SZER:

Kutrucz Gizella (Világhíradó)

"Engedjétek beszélni Kutruczot - mondja Ember Judit - 1985-ben egy nap alatt felvett és még mindig betiltott videokazettán terjedő filmjének címe. A címszereplő azóta is beszél. Mostanában nem a háborús bűnösök sorsa, hanem a jelenlegi hatalom eredete, működésmódja érdekli igazán. Hiába dolgozott évtizedekig a KB apparátusában az úgynevezett agit.-prop.-osztályon, sok mindenre csak utólag, nyugdíjazása után jött rá. Az utóbbi években a koncepciós perek előkészítéséről és fontos lefolyásáról gyűjtött dokumentumokat és interjúkat. Ezek alapján arra a következtetésre jutott, hogy a leghíresebb ügy, a Rajk-per rendezői között Rákosi és Farkas Mihály után rögtön Kádár János következik a bűnösök sorában, megelőzve még Gerő Ernőt is. Például Farkas és Kádár közösen adta ki az utasítást abban a bizonyos sváb villában, hogy Rajkot meg kell kínozni, miután nem sikerült rábeszélniük az együttműködésre. Kádár felelősségét mindmáig elmosták."

Vállalkozó társadalom - Fiatal közgazdászok találkozója Salgótarjánban (1. rész)

1989. január 28., szombat - Salgótarjánban a Pénzügyi- és Számviteli Főiskola Intézetében szombaton megkezdődött a fiatal közgazdászok kétnapos országos konferenciája. A tanácskozás mintegy 250 résztvevőjét Karakasev Anna, a KISZ Salgótarjáni Bizottságának első titkára köszöntötte a vendéglátó város nevében. Ezután Pozsgay Imre, a Politikai Bizottság tagja, államminiszter tartott előadást ,,Demokrácia és vállalkozás címmel. Előljáróban az államminiszter rámutatott, hogy egy olyan állam számára, amely nem a XX. századi demokráciák iskoláján nevelkedett, kétségtelenül feszültségeket okoz maga a demokratizálódási program is. Vita van a két tényező, a gazdasági és demokrácia összefüggéseiről is. E két tényező ott találkozik, hogy a demokrácia intézményei olyan emberi szükségleteket elégítenek ki, amelyek nélkül az ember emberi lényege nem nyilvánulhat meg. Egyszerűbben szólva szabadság nélkül a személyiség, a kezdeményezőkészség, az emberi szolidaritás nem lehet igazán működőképest. Sokan értetlenkedve kérdik, miért nem hozzuk először rendbe a gazdaságot, hiszen azután, amikor már gazdagok vagyunk, megengedhetjük magunknak a luxust, megélni a demokráciát. Ez a hamis felfogás a gazdaság és politika, a gazdaság és demokrácia kapcsolatáról visszahallható akadémiai vitákban épp úgy, mint az elméletileg képzetlenebb dolgozók körében. Ám e felfogás képviselői akár ide tartoznak, akár oda, nem tudnak felelni arra a kérdésre, hogy az elmúlt 15-20 évben ugyan mi hiányzott ahhoz, hogy rendet teremtsenek a gazdaságban, hogy ismét teljesítményre képes pályára állítsák.

Vitatkozva e felfogással Pozsgay Imre rámutatott, hogy a
gazdaságot mindenekelőtt azoktól a kívülről ható kényszerektől,
dezintegráló hatásoktól kell megszabadítani, amelyek
működésképtelenné teszik, s az erőszakkal létrehozott integrációk
helyébe organikus integrációkat kell létrehozni, ám nemcsak a
gazdaságban, de a társadalomban és a politikában is.

    Pozsgay Imre hangsúlyozta: csak a politikai mozgástér- és
szerkezet újjáalakítása teremthet társadalmi, gazdasági viszonyokat,
amelyek közepette kibontakozhat a történelmileg egyedül
eredményesnek bizonyult integráció, a piac szerepe, s a piacon
keresztül az erőforrásokat nem pazarló módon felhasználó vállalkozó
személyiség. (folyt.köv.)


1989. január 28., szombat 17:21


Vissza » A hírhez kapcsolódik »


Vállalkozó társadalom - Fiatal közgazdászok találkozója Salgótarjánban (2. rész)

Pozsgay Imre ezután válaszolt hallgatósága kérdéseire, majd
Csáki Csaba, a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem rektora
szólt a magyar gazdaság átalakításáról, illetve az ezzel kapcsolatos
koncepcióról. Mindenekelőtt arra mutatott rá, hogy szakítani kell a
sztálini modellel, s az ahhoz fűződő illuziókkal, gyökeres
modell-váltásra van szükség, amely számol a tulajdonviszonyok, és az
érdekeltségi viszonyok átalakításával, működőképessé teszi a
társadalmi tulajdont, egyenjogúsítja a társadalmi, a magán és az
egyéni tulajdont, megszüntetve a tulajdonformák cimkézését. Az
egyetlen megkülönböztető tulajdonság - húzta alá - csak az
eredményesség, a hatékonyság lehet. A többi között kifejtette, hogy
az új szocialista gazdasági alternatíva középpontjában a
vállalkozáson alapuló piac áll, amely a szokványos értelemben vett
árupiacon kívül feltételezi a pénzpiacot, a munkaerőpiacot, a
termelőeszközök piacát, amely föltételezi és megengedi a
tőkehozadékból, vagy akár a külföldi befektetésekből származó
magánjövedelmeket is. Ezt az újfajta gazdasági szervezkedést kell
összekapcsolni a szocializmus alapvető eszméivel, s kialakítani a
humánus, az igazságra törekvő, az emberi méltóságot és szabadságot
tiszteletben tartó, anyagi jólétét megvalósító társadalmat.

    A konferencia első napjának végén ismert kisszövetkezetek
vezetői folytattak eszmecserét a hallgatósággal arról, hogyan érzik
magukat napjainkban a vállalkozók. (MTI)


1989. január 28., szombat 17:24


Vissza » A hírhez kapcsolódik »

Partnereink
Dokumentumok
III/III jelentés Boros Tibor FKgP főügyészről egy oldal


SZER hallgató telefonüzenete:

"Jó napot, Szabad Európa! Grósz pártfőtitkár prágai nyilatkozatáról szeretnék említést tenni. Ahhoz már hozzászoktan, hogy Grósz úr az esetek többségében felelőtlenül, a tények nem kellő ismeretében nyilatkozik, de a prágai tárgyalása és Jakes főtitkárnak tett kijelentései olyan mértékben felháborítottak, hogy erre mindenképpen kötelességemnek érzem a reagálást. A tárgyalásokról tudósítva, kedden este, a magyar TV-Híradó mindhárom kiadásában kiemelte azt a mondatot, miszerint Grósz pártfőtitkár köszönetét fejezte ki a csehszlovák vezetésnek az általuk alkalmazott nemzetiségi politikáért. Tette mindezt annak tudatában, hogy egyre több aggasztó hír érkezik Csehszlovákiából az ottani 800 ezres magyarság hátrányos megkülönböztetéséről, jogainak lábbal tiprásáról. Vagy Grósz úr talán nem emlékszik Duray Miklós olyan szívbemarkoló jajkiáltására, vagy arra a nyílt levélre, amelyet a csehszlovákiai magyar kisebbség jogvédő bizottsága 1988. július 26-án intézett a Magyar Népköztársaság kormányához. Mellesleg akkor is egy felelőtlen Grósz-nyilatkozat volt a kiváltó ok, amelyben a nyilvánvaló nemzetiségi sérelmek felsorolása mellett felkérték a magyar vezetést, ha nem tud, vagy nem akar segíteni a magyar kisebbségnek, legalább ne ártson nekik."
890616 – EGY NAP ANATÓMIÁJA

Az 1956-os Intézet új internetes tartalomszolgáltatása Nagy Imre és társai újratemetésének napjáról. Szerkesztette: Rainer M. János és Topits Judit.
Az oldalon olvasható MTI hírek a Magyar Távirati Iroda korabeli, napi 250-300 hírből álló teljes napi kiadásaiból származnak. A fotóválogatás alapja az MTI napi 1000 darabból álló negatív állománya. A szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény 1 § (2) p) pontja és 84/A §-a alapján törvényi védelem alá tartoznak. Tilos azokat akár eredeti, akár átírt formában bármilyen médiumban közölni, sugározni vagy továbbadni, részben vagy egészben számítógépen tárolni - a személyes és nem kereskedelmi felhasználás eseteinek kivételével. (Az adatbázis-azonosítót az MTI belső szerkesztőségi rendszere tartalmazza.)

Az MTI előzetes engedélye nélkül tilos az MTI honlapjaira mutató, valamint az oldalak belső tartalmához vezető link elhelyezése.
mti.hu Impresszum
Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. © Minden jog fentartva.
WEB10BUD