|
 |
 |
 |

A BZ Romániáról (1.rész)
|

dorogman lászló, az mti tudósítója jelenti:
Berlin, 1989. január 26. csütörtök (MTI-tud) - Egy berlini ujság szerint a romániai területrendezés célja a falvak elnéptelenedésének megakadályozása.
A Berliner Zeitung, az NSZEP berlini bizottságának lapja csütörtökön közölte Romániáról indított riportsorozatának második részét. Az újság helyettes főszerkesztője, Dieter Dietzel helyszíni tájékozódás alapján, román illetékesek nézeteit idézve cáfolja ,,a nyugati tömegtájékoztatási eszközökben a területrendezésről mint falurombolásról,, terjesztett híreket. Egy román funkcionárius, Ioan Ciobotaru, a Néptanácsok Bukaresti Bizottságának igazgatója egyenesen nevetségesnek tartja azt a kérdést, hány falu esett eddig áldozatul a területrendezésnek. Az ilyen kérdésfölvetés szerinte ,,ellentétben áll a rendezés nemes céljaival: a községek fejlesztésével, az ott élők életkörülményeinek javításával,,. A tudósítás nem hallgatja el a romániai ellátási helyzet nehézségeit: a fejadag szerint engedélyezett, korlátozott benzin- felhasználást, a húsboltok és sütödék előtt kígyózó sorokat, a jegyre adagolt élelmiszereket (étolaj, cukor, vaj). A gondok elsődleges okaként a drága energiaimportot (kőolaj és áram), valamint a külföldi adósságok erőltetett ütemű törlesztését említi a szerző. A területrendezés kapcsán Ciobotaru kifejtette a berlini újságírónak, hogy a 13 000 romániai falu közül mintegy 7600-at kívánnak fejleszteni. A többi falu ,,pusztulása nem érdekünk, ám belátható, hogy két-három tucat lakosú falvakban a kormányzat nem fog rendelőintézetet vagy iskolát építeni,,. E kicsiny települések jövőbeni sorsa attól függ, lesz-e elegendő fiatal, aki életben tartja őket a régi falusi foglalkozásokat, elsősorban a pásztorkodást űzve. A tudósító mindössze egyetlen korlátozásról értesült a fejlesztésből kirekesztett falvakkal kapcsolatban: az új házat építeni akaróknak azt ,,tanácsolják,, , hogy a fejlesztésre kijelölt településeken építsenek új otthont maguknak... (folyt.)
1989. január 26., csütörtök 18:13
|

Vissza »
Folytatásokkal »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
 |
 |
|
 |
 |
|
 |
 |
|
 |
 |
MTV2 néző telefonüzenete:
Maros Antalné 841-498 Talán nem is a műsorral kapcsolatos amiért..., az most legújabban SZUPER szerintem, és a kollegáim, barátaim szerint is. Egyetlen egy megjegytés: olyan szépek a berendezések, a virág, a minden, a bemondók, de a háttér, a falrész, az a szürke - nem illik valahogy az ülőgarnitúrához, valami egészen világos, csontszinű hátteret képzelek el, vagy bordót, hogy érvényesüljön a szép garnitúra. Ha lehet, tessenek elgondolkodni rajta.
|
|
 |
 |
890616 – EGY NAP ANATÓMIÁJA
Az 1956-os Intézet új internetes tartalomszolgáltatása Nagy Imre és társai újratemetésének napjáról. Szerkesztette: Rainer M. János és Topits Judit.
|
|
 |
|