|
 |
 |
 |

A Beszélő legújabb száma
|

München, 1989. október 4. (SZER, Kommentár nélkül) - A Szabad Európa Rádió dokumentum műsora. - Köszöntöm Önöket, a mikrofonnál Gordon Tamás. Ismét közeleg egy dátum, amely állásfoglalásra késztet. Az ellenzék, vagyis az ország lakosságának többsége tudja, mit kezdjen október 23-ikával. A hatalom, a kisebbség viszont nem. Illetve nagyon is. Az eddigi folyamatos hátrálásának úgy tűnik vannak határai, a póznák le vannak tűzve: nemzeti megbékélés igen, nemzeti ünnep nem. Az Október 23-ika Bizottság közzétette állásfoglalását: - Az 1956-os forradalom és szabadságharc a magyar és európai történelem kiemelkedő eseménye. Idén 33 év után először nyílik lehetőség arra, hogy a nemzet méltó módon ünnepeljen. Az Október 23-ika Bizottságba tömörült független szervezetek a megemlékezésekkel kapcsolatban az alábbiakat jelentik ki: A leghatározottabban elítéljük az 1956. november 4-ikei szovjet katonai beavatkozást, az azt követő, hazánk történelmében példátlan, véres és tömeges megtorlást. Továbbra is határozottan követeljük, hogy az Országgyűlés nyilvánítsa piros betűs nemzeti ünneppé, munkaszüneti nappá október 23-ikát. Az MSZMP a március 15-ikei és június 16-ikai sikertelen próbálkozása után október 23-ikával kapcsolatban is a nemzeti megbékélés jelszavát hangoztatja. Véleményünk szerint ez nem szolgál mást, mint az MSZMP 1956 utáni szégyenteljes szerepének, mai hatalomátmentési törekvéseinek elkendőzését. A tényleges nemzeti megbékélés a hatalom mai birtokosainak a politikai, gazdasági kiváltságairól való lemondását, a valódi demokrácia megteremtését jelenti, s nem egy-egy történelmi dátumhoz kapcsolódik. Budapest, 1989. szeptember 25-ikén. Az Október 23-ika Bizottság. (folyt.)
1989. október 4., szerda
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- A Beszélő legújabb száma - 1. folyt.
|

- Műsorunkban ezen kívül bemutatjuk a Kiskunhalason megjelenő Ellentét című új független lapot, a Kereszténydemokrata Néppárt programjainak alapelveit és egy ritka dokumentumot, A Független szövetség az emberi jogok védelméért Bulgáriában elnevezésű csoport felhívását a magyar néphez és kormányhoz. Következzen tehát a kiskunhalasi lap. Az Ellentét címet viseli, amelyből a "tét" vastagon van szedve. Polgári, közéleti lap, olvasható a fejléc és a koronás címer alatt. És mindjárt a címlapon két hirdetés: - A Kiskunhalasi Városi Tanács Végrehajtó Bizottsága felvesz tanácselnöknek politikailag megbízható első titkárt, lehetőleg tanári diplomával. Tanácsi múlttal rendelkezők előnyben. Jelige: süllyed a hajó. - És alatta egy másik: - Magyar-amerikai vegyesvállalat igazgatói állást hirdet, sportos, lovagolni tudó, ejtőernyőző, jól tájékozódó, erkölcsi, etikai kérdésekben sziklaszilárd pályázók jelentkezését várjuk. Jelige: valahol már találkoztunk. - Íme a szerkesztőség beköszöntője. - Egy évvel ezelőtt gondolni sem mertünk arra, hogy saját újsággal lepjük meg - reméljük nemcsak magunkat. Egy éve, hogy Halason elindult valami, amit ma már hivatalosan is ellenzéknek neveznek. Akik felvállaltuk a sokszor rosszindulatú, lekicsinylő cimkézés ódiumát, nem voltunk sokan. Még ma sem tudjuk tömött sorokban betölteni a Kossuth utcát, de ahogy oszlik a belénk oltott és szüntelenül táplált félelem, lassan szaporodunk. A kezdeti civil kurázsi tétova hangja ma már határozottabb, egyre eltökéltebb. Úgy gondoljuk, már átléptük azt a határt, ahonnan ha akarnánk sincs visszaút. Egy esetleges felelősségre vonáskor már nem hivatkozhatunk tévedésre, megbotlásra az enyhébb büntetés reményében. Fél éve talán még igen, ma már nem. Tudjuk, ellenségeink szaporodnak, de vígasztal bennünket, hogy nemcsak ők, a barátaink is. (folyt.)
1989. október 4., szerda
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- A Beszélő legújabb száma - 2. folyt.
|

Lassan letisztulunk. Már látszanak a két szervezet - az SZDSZ és az MDF - körvonalai. Nem azok, amelyek elválasztanak bennünket, hiszen igazából nem tudunk elválni egymástól. Együtt féltük, izzadtuk ki egymást, ugyanazt a célszalagot feszítették ki elénk. Legfeljebb a cél elérésének módjában, a rászánt idő a nemzet türelmének és teherbírásának megítélésében lehetnek közöttünk vélemény- és ebből adódó sílusbeli különbségek. Lám megjelentünk. Minden nehézség, kétkedés dacára. Újságot írunk, mintha nem lenne más ezer dolgunk is. Mintha nem lenne fontosabb, hogy az eddig szokott módon a munkaidő után - úgy mint eddig - úgy, ahogy a nép többsége teszi, szabadidőben disznót hízlalva, szőlőt vagy kukoricát művelve, fusizva keressük meg a család számára szükséges fizetés kiegészítést. Mégsem tudunk mást csinálni. Egy év alatt a politizálás az életünk szerves része lett. Hisszük, hogy csinálnunk kell, hisszük, hogy jót teszünk vele. Tisztelt hölgyem, uram Kedves Barátunk Meg kellett jelennünk, mert másképp nem tudtunk eljutni Önhöz. Szeretnénk mondani Önnek valamit, szeretnénk, ha elgondolkodna rajta. Szeretnénk a barátja lenni. Kevesen vagyunk, és rengeteg a tennivaló. Gyermekeinknek egy sokkal szebb világot szeretnénk megteremteni. Segítsen, beszéljük meg, hogyan. Szükségünk van Önre, gondolataira, tevékenységére. Tudjuk, ennek az újságnak a színvonala nem emel minket a Parnasszusra. Nincsenek újságíróink, laikusok vagyunk. Otthon éjszakánként izzadjuk ki mondanivalónkat és pironkodva lopjuk ki a családi kasszából a kiadáshoz szükséges pénzt. De bízunk benne, lesz ez jobb is, ha Ön segít nekünk e tevékenységünkben. Kérjük és felajánljuk Önnek, legyen a munkatársunk, írjuk együtt ezt az újságot. Nem tagadjuk, készülünk a választásokra, és szeretnénk megismerteti magunkat, elképzeléseinket. El akarjuk érni a bizalmát, hogy méltóképpen képviselhessük Önt. (folyt.)
1989. október 4., szerda
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- A Beszélő legújabb száma - 3. folyt.
|

Az akarjuk, hogy többet lássuk Önt mosolyogni, sétálni, szórakozni, hogy kiegyensúlyozottabbak és szebbek legyenek mindennapjai családja körében. Hogy a munkahelye ne szükségállapot legyen, hogy ne fájjon a szíve a cipőbolt kirakata előtt, és hogy tudja: ezentúl nemcsak puszta ígéret, de biztosíték is lesz arra, hogy gyermekei elé gondtalanabb és szabad jövő táruljon. Tudnia kell ezt, hiszen erre a biztosíték éppen Ön lesz. Mert lassan elfelejt félni, egyenként kiszedi a tilalomfákat, megtanulja, hogy igenis vannak jogai, és egyre több lesz, melyekkel élni is meg fog tanulni. Mert rá fog jönni, hogy senki sem több Önnél, másnak annyival van több hatalma, amennyit Ön ad neki saját akaratából. És azt a hatalmat Ön bármikor vissza is veheti. Majd el fogja hinni, mert tapasztalni fogja, hogy a leendő törvények Önért születnek, mert ebben az országban Ön lesz a legfontosabb. És ha ezt majd megérzi, elhiszi azt is, hogy az anyagi szűkösségből is van remény a létbiztonság, majd a jólét elérésére. Ehhez szeretnénk Önt hozzásegíteni, kérjük bízzon bennünk. Ha tetszik, amit mondunk, teszünk, közölje velünk, de ne mulassza el rosszallását is kifejezni, ha úgy látja, egyik-másik cselekedetünk nem az Ön érdekeit szolgálja. Mondja meg, de ne forduljon el mindjárt tőlünk, hanem segítsen, hogy helyrehozhassuk azt a hibát, amit átgondolatlanul elkövettünk. Ugye számíthatunk Önre? Köszönjök. - A Tisztelt Olvasónak szánt néhány sorból kiderül: nemcsak a halasiaknak, de a környékbeli községek, tanyák lakóinak is szánják ezt az újságot, melynek előállításához, megjelenéséhez az ő segítségüket is várják, elvárják a szerkesztőségben. És végül két cikk a lapból: Német László a Magyar Demokrata Fórum nevében írta cikkét: (folyt.)
1989. október 4., szerda
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- A Beszélő legújabb száma - 4. folyt.
|

- Mostanában egyre többször elhangzik bizonyos körök fenyegetése a fegyveres rendcsinálás, a 40 év szocialista vívmányai megvédésének szükségességéről. Vajon mi az a rend, mik azok a vívmányok, amelyeket még életek kioltása árán is védeni kell? Kik ellen? Egyáltalán, miért szorulnak mindig védelemre ezek a néphatalmat megtestesítő intézmények? Néphatalom? Ha önnön hatalmukat a nép ellen kell megvédeni, vajon honnan származtatják jogukat a hatalomra? Honnan a bátorság, hogy magukat egyetlen nemzetmentő erőnek titulálják? Aki ha nem kapja meg továbbra is az őt megillető vért és verítéket, akkor az ország is vele hal? Vagy talán a nép a bűnös, hogy saját javát, élete rendjét csak hóhér kötelétől, sortüzektől való félelmében akarhatja? 40 év elegendő idő arra, hogy egy rend a társadalom saját belsőjéből fakadó rend legyen, amelynek megtartása minden polgárnak és intézménynek elemi érdeke. Ha erre kevés ez a 40 év, akkor nem a polgárban, hanem a rendszerben van a hiba, és ennek következménye minden polgárt egyaránt sújt, így Önöket is, fegyvert csörgető, kötelet csomózó polgártársaim. Bármennyire is hihetetlen az Önök számára, de van ezektől tisztességesebb, sőt tisztesebb megélhetést nyújtó foglalkozás is. Egy demokratikus berendezkedésben, némi lemondás árán igen előnyös szerződések köthetők. Mondjanak le arról, hogy uralmuk és nyomoruk fenntartása érdekében fegyvereikhez nyúlnak, és cserébe mi segítünk egy szadizás nélküli világba való beilleszkedésükben. Amit ez a nép az elmúlt 40 évben mégis létrehozott, azt Önöknek nincs joguk kisajátítani. Hiszen azt szinte az Önök vezetése ellenére hozta létre, bizonyítva azt, hogy az emberek minden értelmetlenséget megpróbálnak túlélni. Az elkövetkezendő években egy olyan, alig megvalósíthatónak tűnő produkcióra készül nemzetünk, amelynek során e századunk diktatúráinak minden szenny-, mocsok-, ellenségeskedés-, gyűlölet-, hazugság- folyama fölé a józan észnek és értelemnek egy pallót kell fektetnie. S ezen a pallón nemzetünknek át kell mennie Európába. Egyedülálló produkció lesz, ha sikerül. (folyt.)
1989. október 4., szerda
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- A Beszélő legújabb száma - 5. folyt.
|

De a pallón haladók legkisebb viszálykodása a palló borulását is jelentheti. És akkor csak abban bízhatunk, hogy olcsó lesz a vodka, és lesz bőven. A Kárpát-medence pedig egy alacsonyrendű emberfaj rezervátuma lesz. Hát itt tartunk most. Szabad acsarkodni és vicsorogni, fegyver és kötél után kapkodni, vagy az egyetlen lehetséges utat választani: hagyni a népet szabadon választani. - A Szabad Demokraták Szövetsége az aláírása a Miért akar rendszerváltást az SZDSZ? című írásnak. - Mert a szocializmus világméretű válsága bebizonyította, hogy a rendszer életképtelen, és ennek oka magából a rendszer lényegéből fakad. Ennélfogva minden kísérlet, mely a szocializmus megreformálását célozza önbecsapás, és újabb, az eddigieknél is nagyobb katasztrófa veszélyét jelenti. Azért, mert bebizonyosodott: a világ értelmesen berendezkedett felének gazdasági-társadalmi fölénye a szocialista országokkal szemben lassan átívelhetetlen szakadékká alakult. Mert beigazolódott, hogy ideológiából nem lehet működőképes gazdaságot és civilizált emberi élethez méltó társadalmat létrehozni. A vallásokat nem lehet társadalmi-politikai rendszerként működtetni. A vallásos meggyőződés helye az emberi tudat, gyakorlásának színhelye pedig a vallás temploma. Vonatkozik ez a kommunista vallásra is. Azért, mert a demokrácia és a diktatúra egymást kizáró fogalmak, és a kettő között nincs harmadik út. Minden ideológia, ha társadalmi rendszerként értelmezik, egyeduralomra tör, és ez még eddig a világon mindenütt diktatúrát eredményezett. Ezért is utasítjuk el a reformszocializmus gondolatát. (folyt.)
1989. október 4., szerda
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- A Beszélő legújabb száma - 6. folyt.
|

Mert ma már csak a legcsökönyösebb ortodox kommunisták tagadják érvek híján is azt az egyértelműen bebizonyított gazdasági törvényt, hogy elosztható jövedelmet és ebből jóléti társadalmat csak annak a tőkének a profitjából lehet létrehozni, melynek hatékony működtetése elé nem gördítenek ideológiai akadályokat. Leghatékonyabban pedig akkor működik, ha annak tulajdonosa elsőrendűen érdekelt a tőke legnagyobb hozadékot biztosító befektetésében. A kollektív, végső esetben úgynevezett össznépi tulajdon a kezelőit pazarlásra, tisztességtelen egyéni haszonszerzésre csábítja. Ez a melegágya az érdektelenségnek, a fejlődésképtelenségnek, a hiánygazdaságnak, a korrupciónak. Ezért, és hogy az állam veszteségeit ne tudja szétteríteni a gazdálkodás egészére, kell döntően magántulajdonon alapuló gazdasági rendet létrehozni. Azért, mert szocialista viszonyok között nem alakulhat ki az emberi munka egyetlen, a társadalom valós ígényeit kifejező értékmérője, a szabad, mindenkinek esélyegyenlőséget biztosító piac. A szocialista piac azt jelenti: hiánygazdálkodás. Mert az állam szabadsága csak az állampolgárok szabadságának rovására növekedhet. Ezért kell megszüntetni az állam túlsúlyos voltát, és szerepének nagy részét a helyi önkormányzatokra ruházni. Így válik lehetővé az egyéni szabadságjogok kiteljesülése. Azért, mert jóléti társadalmat csak a szabad állampolgárok szabad tevékenységével lehet megvalósítani. Az ennek megfelelő egyetlen társadalmi rend pedig a polgári demokrácia. Mert szeretnénk, hogy gyermekeinknek megadassék ez a szabadság és jólét, amit mi a megnyomorított gondolkodásunkkal elképzelni sem tudunk. Azért, mert elég volt a hazugságokból, az elnyomásból, a kilátástalanságból, az ostobaságból, a bizalmatlanságból, a földhözragadt primitívségből. (folyt.)
1989. október 4., szerda
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- A Beszélő legújabb száma - 7. folyt.
|

- A Kereszténydemokrata Néppárt arra vállalkozik, hogy a legszélesebb rétegekkel megismertesse azt az államhatalmi formát, melyet a közvélemény röviden kereszténydemokráciának nevez. S mely a történelmi Európa keresztény világnézetéből, állameszményéből és kulturájából fejlődött ki. E politikai berendezkedés képviseletét a politikai közéletben azért vállaljuk, mert meggyőződésünk szerint ez biztosítja a legnagyobb szabadságot és szocialista igazságot az állampolgároknak. - Mit értünk kereszténydemokrácia alatt? A kereszténydemokrácia olyan tagolt, pluralista szerkezetű államalakulat, amelyben az állam nem öncélú, hanem közvetlen embercélú intézmény, a hatalmat a nép akaratából demokratikusan választott parlament útján gyakorolja a közjó, a haladás és a béke érdekében. A kereszténydemokráciában az embercélúság azt jelenti, hogy a társadalomban elsődleges érték az ember mint személyiség, az állam elsődleges funkciója pedig olyan társadalmi berendezkedés megvalósítása és védelme, amelyben a személyiség érvényesülési lehetőséget kap a kibontakozásra, és az egyén felelősséggel hat vissza a közösség boldogulására. - Helyünk a pártok között. Mindebbből következik, hogy világnézeti alapon álló politikai párt vagyunk, de nem egyházi, vagy felekezeti párt. Az egyházaknak nincs, és soha nem is volt politikai pártja, lévén hivatásuk lelki küldetés. Lehetséges viszont olyan párt, amely magáévá teszi az egyházak hit- és erkölcstanát és egyházpolitikai síkon segíti azok szabad működését. A Kereszténydemokrata Néppárt ilyen párt akar lenni. Életünket a szociális és demokratikus eszmék jegyében, a magunk sajátos magyar hagyományaira és adottságaira építve szabadon akarjuk berendezni. (folyt.)
1989. október 4., szerda
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- A Beszélő legújabb száma - 8. folyt.
|

Világnézetünkből következik, hogy ellene vagyunk minden olyan elgondolásnak, vagy megvalósítandó tervnek, amely a környezet rombolásával az ember fizikai létét veszélyezteti. Eszményképünk a szabadság és egyenlőség elvű demokrácia, amely a népi önkormányzatokban valósul meg, és a parlamentáris, demokratikus kormányformában csúcsosodik ki. A pluralizmuson alapuló demokrácia egészséges működésének feltétele egy független közéleti információs iroda létrehozása, mely lehetővé teszi, hogy mindenki hozzájusson a közéleti részvételhez szükséges információkhoz. A pártok számára egyedül ez teszi lehetővé a demokratikus törvényhozásban való helyes és szakszerű részvételt. Azt akarjuk, hogy demokráciánk a nép olyan valóságos önkormányzata legyen, amelyben a nép, a törvényhozó testület, a végrehajtói és a bírói hatalom feltétlenül tiszteli az örökérvényű jogelveket, és döntéseiért felelősséget vállal. - Célunk a politikai, gazdasági és közigazgatási önkormányzatokra épülő társadalom megvalósítása. Az önkormányzatok kialakítása pártunk programjának sarkalatos pontja, mert ez a demokrácia igazi nevelőiskolája is, amelyben a közjogokkal való felelősség és gyakorlat kifejlődhet. Nagy előnye, hogy az önálló gazdasági egységként működő közösségek sajátos igényeiknek és lehetőségeiknek megfelelően tervezhetik meg és valósíthatják meg az előállított javak hasznából szociális, kulturális, egészségügyi, satöbbi hálózatukat, valamint infrastruktúrájukat. Az önkormányzat nagyobb védelmet és ösztönzést ad a vállalkozó szellemnek és az egyéni kezdeményezésnek. Elősegíti az önálló kis egzisztenciák szaporodását és a magántulajdon egészséges fejlődését. Szükségesnek tartjuk tehát az önálló, független, szabad falvak, városok és megyék önkormányzatának kiépítését. Ezeket az önkormányzatokat jogszabályalkotó hatalommal is fel kell ruházni, mely biztosítja, hogy polgáraik életviszonyait maguk szabályozzák. (folyt.)
1989. október 4., szerda
|

Vissza »
|
 |

- A Beszélő legújabb száma - 9. folyt.
|

Az állam az önkormányzatokat olyan adópolitikával támogassa, amely lehetővé teszi, hogy a jól működő önkormányzatok kezében minél több gazdasági eszköz maradjon az önfejlesztésre. Szükségesnek tartjuk ugyanezeknek az önkormányzati elveknek a gazdálkodó szervekre, elsősorban a kis- és középüzemekre való kiterjesztését is. - A közigazgatás demokratizálása elengedhetetlenül szükséges az önkormányzatok zökkenőmentes működéséhez. Az önkormányzatok jó működése egy pluralista társadalomban elképzelhetetlen a törvényt ismerő szakemberek és végrehajtók függetlensége nélkül. Ennek érdekében mielőbb törvényben és köztisztviselői szolgálati szabályzatban kell megfogalmazni és biztosítani a köztisztviselői függetlenséget. Az összeférhetetlenség kimondása pedig lehetetlenné tenné bármely párt-, rokoni- vagy egyéb érdekkapcsolatok kiépülését. - A kereszténydemokrácia szociálpolitikájában első helyet kell biztosítani a családvédelemnek, a nyugdíjasok, a rokkantak és az önhibájukon kívül munkanélkülivé vált embertársaink ügyének. E kérdésekben a társadalmi szolidaritás álláspontjára kívánunk helyezkedni. Szükségesnek tartjuk e nagy fontosságú kérdés rendezésének összehangolását. A családvédelem terjedjen ki a családi bérre, a családi adó rendszerére, az anyaság védelmére. A gyermeknevelés anyagi elismerése - tekintettel az iskoláztatott gyermekek számára is - ne megalázó segély legyen, hanem a társadalom által is elismert munka jogán szerzett jövedelemtöbblet. - Elengedhetetlennek tartjuk az állam és az egyházak közötti feltétlen bizalomra épülő kapcsolat rendezését. E rendezés bizalmi alapját szolgálhatja az Állami Egyházügyi Hivatal megszüntetése. A lelkiismereti- és vallásszabadság elvét valljuk. Meggyőződésünk, hogy a vallás nemcsak magánügy, ezért kívánjuk az államilag elismert vallási felekezetek számára a közszabadságot, a társadalmi, kulturális, szociális és gazdasági szervezkedés jogát, az oktatás és a nevelés szabadságának teljes biztosítását. (folyt.)
1989. október 4., szerda
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- A Beszélő legújabb száma - 10. folyt.
|

Az egyházak belső ügyeibe az állam ne avatkozzék be. Sérthetetlen jognak tekintjük az egyházak belső szervezkedési, igehírdetési jogát. Állítsa vissza az állam az egyházak iskolaalapítási jogát, és valamennyi iskolában tegye lehetővé a hitoktatást. - A keresztény szolidaritás elvi alapjához tartozik az is, hogy minden embernek joga van az élethez, a gondolati-, a szólás- és a személyi szabadsághoz, valamint a szociális igazságosság alapján a megélhetéshez. Éppen ezért szolidaritást vállalunk minden néppel, nemzetiséggel bárhol éljenek is a nagyvilágban. A szereteten és a szolidaritáson kívül e magyarságért a konkrét segítségnyújtásban is elkötelezettnek érezzük magunkat. Ezért az ügyért bárhol és bármikor mindenkivel készek vagyunk az együttműködésre. - Külpolitikánk célja a világgal békességben élő magyar állam. Tudjuk, hogy a magyarság létét meghatározza geopolitika helyzete, a nemzetközi helyzet, és ehhez külpolitikánknak igazodnia kell. Az adott külpolitikai viszonyok között kell megkeresnünk és megtalálnunk független létünk lehetőségeit. Ezért arra kell törekednünk, hogy legfőbb céljainkkal a népek egyetemes békeerőfeszítéseibe, és a nagyhatalmak harmonikus érdekeibe kapcsolódjunk be. Úgy gondoljuk, hogy ezt elsősorban hazánk gazdasági, társadalmi és politikai stabilitásának megőrzésével érhetjük el, szolgálva ezzel az európaiság gondolatát is. Földrajzi helyzetünkből adódik a szomszédainkkal való jóviszony és az együttműködés igénye. Ehhez természetesen a kapcsolatok és a jószomszédság kölcsönös akarása szükséges. Nekünk erre készen kell állnunk, ezt kívánja az ott élő magyarság érdeke is. (folyt.)
1989. október 4., szerda
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- A Beszélő legújabb száma - 11. folyt.
|

- Hiszünk abban, hogy részleteiben még kialakítás alatt álló programunknak ezek a sarkalatos elvei is elegendő gondolati anyagot és az együttműködő cselekvésre való biztatást nyújtanak azok számára, akik világnézetükben, erkölcsi elveikben keresztények vagy közel állnak a kereszténységhez, és úgy érzik, elérkezett az ideje annak, hogy velünk együtt lépjenek a közéletbe és küzdjenek elveik gyakorlati megvalósításáért. - Befejezésül egy ritka, és mint ilyen, annál értékesebb dokumentummal ismertetjük meg hallgatóinkat. Bulgáriából érkezett az, ottani független szövetség, az Emberi Jogok Védelméért elnevezésű csoport intézte a magyar néphez és kormányhoz: "A világ azon részén, amelybe a történelmi sors országainkat juttatta, erőteljes demokratizálódás és a civilizácó valódi értékeinek visszaállítását célzó folyamat bontakozik ki. Az önök országa történelmi hagyományaihoz és a demokratikus Európához tartozásához híven ezen folyamat úttörőjévé vált. Azon országok egyikévé, amelyre a többi kelet-európai nép elismeréssel és reménnyel néz. A folyamatban lévő megújulásban saját jövőnket látja. Azt, aki ismeri a magyar történelmet, nem lepik meg ezek a fejlemények. Az önök történelme ugyanis a kitartás és a túlélés olyan hosszan tartó csodája, amelyet csak egyedülálló képességekkel lehetett megvalósítani. A magyarok Szent István királysága alatt hamarosan a keresztény Európa erős védőbástyájává lettek a keletről érkező barbár betolakodókkal szemben. Az idegen megszállások időszakaiban a magyarok nemcsak megőrizték nemzeti örökségüket, hanem az őket uralmuk alatt tartók történelmét is gazdagították. 1741-ben a magyar lovasság bravúrja mentette meg Mária Terézia császárnőt a katonai katasztrófától. Magyarország 1848-as függetleneségi törekvéseit csak Oroszország végzetes közbelépése hiúsította meg. A jelen kor viszontagságait nemzedékünk jól ismeri. Ha 1956 őszén a magyar szabadságharc nem kel fel a sztálinista önkényuralom ellen, akkor a demokráciához vezető mai átmenet sokkal fájdalmasabb lett volna. (folyt.)
1989. október 4., szerda
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- A Beszélő legújabb száma - 12. folyt.
|

Más vonatkozásokban azonban a történelem csapásai kegyesen befolyásolták nemzetük életét. A jelentős nemzetiségi kisebbséggel rendelkező Magyarország a történelmében hosszú időszakokon át tartó, egymást gyilkoló ellenségeskedés hagyatékát legyőzve a nemzetiségi problémák megoldásának példaképévé vált más kelet-európai országokkal ellentétben, ahol a kisebbségeket elnyomják és beolvasztják, az önök országában minden nemzetiség egyenlő jogokat élvez. Mostani felhívásunknak az a célja, hogy kifejezzük elismerésünket a legutóbbi magyar emberbaráti gesztus előtt, amely elnyerte a világ demokratikus közvéleményének elismerését. Azelőtt a gesztus előtt, amelynek révén Magyarország a keletnémet állampolgárok ezrei számára lehetővé tette a Nyugat-Németországba való kivándorlást. Ennek a gesztusnak a valódi nagyságát azok értékelik igazán, akik szabadságuktól megfosztva élnek és mindazok, akik - mint Petőfi Sándor - készek életüket feláldozni szabadságszeretetükért. Mindannyiunk számára világos, hogy ez az epizód nemcsak egy magasabb életszínvonallal rendelkező államba vándorlás hullámát jelenti, hanem a tömeges menekülést egy olyan politikai rezsimből, amely cinikusan eltiporja az alapvető emberi jogokat, mint például az utazás jogát. Azon ezrek számára, akik el akarták hagyni a sztálinizmus egy klausztrofóbiás szigetét, Magyarország a remény jelképé vált. Erkölcsi elszántságának elismeréseként a magyar nemzetet megérdemelten terjesztették elő a Nobel-békedíjra. Mi bolgár emberjogi aktivisták boldogan támogatjuk ezt az előterjesztést. Meggyőződésünk, hogy nincs még egy olyan díj, amely méltóbban ismeri el az önök teljesítményének nagyságát. Természetesen önök valódi jutalmukat s az elismerést majd a történelemtől és a jövő nemzedékektől kapják. (folyt.)
1989. október 4., szerda
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- A Beszélő legújabb száma - 13. folyt.
|

Az önök emberséges viselkedése bebizonyította, hogy Magyarország felismeri az emberi jogok elsőbbrendűségét, és megérdemli a jövő európai házának tiszteletét. A demokratizálódási folyamatok egyetlen európai államot sem fognak elkerülni. Ezek a folyamatok már megindultak Bulgáriában, de mindaddig, amíg önmagukban meg nem erősödnek, számunkra - csakúgy, mint a keletnémetek és a románok számára - az önök országa továbbra is követendő példát jelent, a remény fénycsóváját, és mint utolsó mentsvárkénti menedékhelyet. Kérjük, fogadják őszinte üdvözletünket és elismerésünket önök és a bátor magyar nép. Fogadják jó kívánságainkat új, demokratikus politikájuk sikeréhez és Magyarország általános jólétéhez. Aláírás: Független Szövetség az Emberi Jogok Védelméért Bulgáriában. Szófia, 1989. szeptember 26-ikán." +++
1989. október 4., szerda
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|