|
 |
 |
 |

A peresztrojka önellentmondásai
|

München, 1989. július 27. (SZER, Kelet-európai szemle) - Ami van, az nem peresztrojka, hanem csak álperesztrojka -, éppúgy demokrácia sincs, azt is csak színleljük. És nem az hajtotta ki az embereket az utcára, hogy nincs szappan, hanem az, hogy igazság nincs - jelentette ki a szovjet Legfelsőbb Tanács rendkívüli ülésén Bojko Donyecki küldött. Egy másik képviselő, aki a nyomorban élő szovjet nyugdíjasoknak követelt rendkívüli segélyt, ezt megtoldotta azzal, hogy Leningrádban éhenhalnak az emberek. Borisz Jelcin minderre azzal kontrázott rá, hogy - idézünk: "Válságban a társadalom, válságban a párt, válságban a társadalmi és nemzetiségi problémák megoldása. A négyévnyi peresztrojka nem azt hozta az embereknek, amit megígértek nekik, és amit reméltek". Abalkin közgazdász arra figyelmeztetett, hogy a bányászoknak megadott többmilliárd rubeles segélynek nincs reális költségvetési fedezete. Csak úgy fogják tudni folyósítani hogy másoktól ugyanannyit elvesznek - tehát a társadalom fogja memginni a levét. Az éppen Amerikában tartózkodó népi küldött, Andrej Szaharov kijelentette: "A Szovjetunió mind társadalmilag, mind gazdaságilag romokban hever. Több vidéken a gyermekek kétharmada vegyimérgezésben szenved. Az egészségügyi helyzet iszonyatos. A közoktatásé paródiába illik. A helyzet egészében rendkívül ellentmondásos és rendkívül veszélyes. (folyt.)
1989. július 27., csütörtök
|

Vissza »
|
 |

- A peresztrojka önellentmondásai - 1. folyt.
|

70 éven át mindent elpusztítottunk az országban: a nép életét, annak biológiai, környezeti, erkölcsi, gazdasági alapjait. Hazánk súlyos beteg, haláltusában vergődik. Ha mindehhez hozzávesszük, hogy a legújabb Tbiliszi tüntetésen olyan jelszavakat harsogtak, mint: Le a rothadt orosz birodalommal, és Megszállók haza - a Legfelsőbb Tanácsban pedig az Abháziában - úgymond - megnyugvó helyzetről beszélő Gorbacsovot egy képviselő: ez nem igaz - közbekiáltással félbeszakította -, akkor már közeledünk a gorbacsovi dilemma lényegéhez. Egy nyugati megfigyelő szerint a peresztrojka egyszerre tűzzel és vízzel működő perpetum mobiléhez hasonlítható. Olyan kísérlethez, amelyben összebékítik egymással a kis szabadpiacot a kis irányított gazdasággal és a kis szólásszabadságot a kis rémuralommal. Mintha Marx és Lenin áthidalhatatlan ellentétei soha nem is léteztek volna. Gorbacsov - amikor még ura volt az eseményeknek - hat fő területre terjesztette ki a peresztrojkát. Mindenekelőtt a brezsnyevi gárdát távolította el legfelső pártszinten. Brezsnyev szekértolóit leváltotta, kényszernyugdíjazta. Aztán más irányt adott a szovjet külpolitikának, különösen a szovjet-amerikai kapcsolatoknak, ellentétek helyett az együttműködést tűzte zászlajára. A külpolitikában háttérbe tolta az ideológiát és a katonai tényezőket. Színeváltozást tanúsított a leszerelési tárgyalásokban, kivonult Afganisztánból, kevesebb fegyvert szállít harmadik világbeli klienseinek. Bevezette a glasznosztyot, amely sokak szerint már régen túlment a szovjet pártvezér eredeti elképzelésén: az információk áramlásának irányított megnövelésén - megindult az igazi sajtószabadság felé. (folyt.)
1989. július 27., csütörtök
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

- A peresztrojka önellentmondásai - 2. folyt.
|

Az egyéb lazításokkal, az elnyomó gépezet lefékezésével párosuló glasznoszty fölöttébb kínos gyümölcse - legalábbis a régi vonal hívei szerint - hogy fenyegető mértékben megugrott a bűncselekmények száma, valamint az is, hogy - úgymond - bemocskolták a Szovjetunió egész történelmét és még Lenint is. Az ellentábor viszont még a glasznoszty eddigi méreteivel is elégedetlen, még nagyobb szabadságot követel az ideológiától. Végül Gorbacsov magánpiaci kezdeményezései, a magánszövetkezetek, társulások és a földbérletek engedélyezése beleütközött a dogmatikusok heves ellenállásába, míg másfelől - közgazdászok szerint - csak félmegoldások születtek, melyeket a rendszer a peresztrojka négy éve alatt sem volt képes korrigálni. Az egyetlen konkrét változás, hogy mélypontra süllyedt az életszínvonal, a kitörő elégedetlenség pedig odavezetett, hogy a hivatalos struktúráktól független fogyasztói és munkásmozgalom bontogatja szárnyait. Amikor Gorbacsov elkészült a peresztrojka tervrajzával, amelynek alapján a gyakorlatban is megkezdte a Szovjetunió átépítését, eredeti tervei a valós életben egészen más formát öltöttek. Olyannyira, hogy a szellem, amelyet megidézett, már nem engedelmeskedik mesterének. Gorbacsov kezdetben az események fő mozgatója, irányítója volt. Ma már nem tud kezdeményezni, be kell érnie azzal, hogy reagálni próbál az egymás után kirobbanó egyre nagyobb válságokra, és kompromisszumokkal próbálja kihúzni a túlságosan heveny, túlságosan veszélyes konfliktusok méregfogát. Bűvészmutatványait több front közé ékelve végzi, mozgástere állandóan zsugorodik. Szorongatják egyfelelől az egy-igazhitű dogmatikusok, másfelől a felbíztatott tömegek fokozódó elvárásai, végül az elégedetlenség és népharag szülte válság helyzete. (folyt.)
1989. július 27., csütörtök
|

Vissza »
|
 |

- A peresztrojka önellentmondásai - 3. folyt.
|

Július 24-ikén, a Legfelsőbb Tanács drámai ülésén a bányászsztrájkról befutó hírek hatása alatt visszavonni kényszerült hat nappal korábban a pártvezetőségi konferencián képviselt álláspontját a helyi választások időpontjáról. Gorbacsov eredetileg ellenezte, hogy a választásokat már idén ősszel megtartsák, ehelyett jövő tavaszra akarta elhalasztani azokat - mondván, hogy a kommunista jelölteknek idő kell a felkészülésre, máskülönben még leszavazzák őket. Nos, kedden azonban - részben a Legfelsőbb Tanács több tagjának a követelésére - végül is áldását adta arra, hogy a tagköztársaságok Legfelsőbb Tanácsai maguk döntsenek a választások időpontjáról, és belátásuk szerint hozhassanak törvényeket a választások lebonyolításának módjáról. Engedélyezte azt is, hogy úgynevezett nyilvános szervezetek is beleszólhassanak a választásokra vonatkozó tervek kidolgozásába. Az arccal a tömegek felé című taktika jegyében azt is közölte Gorbacsov a Legfelsőbb Tanáccsal, hogy a Központi Bizottság utasította a helyi és körzeti pártbizottságokat: haladéktalanul hívjanak össze -, éspedig a nyilvánosság, a helyi lakosság részvételével - rendkívüli plenáris üléseket, amelyeken a helyi állapotokat, azoknak sürgős orvoslását kell megvitatni. Ezt még azzal is megtoldotta, hogy - úgymond - reméli, hogy ezt a példát a szakszervezetek is követik, és szintén rendkívüli gyűléseket tartanak. A jelek szerint Gorbacsov elérkezettnek látja az időt helyi szintű párttisztogatásokra is. Mint mondotta: ahol káderügyekben szükséges döntéseket hozni, ott nem várhatjuk meg, amíg beindul a választási kampány. Más szóval: a párt további csúfos választási vereségét elkerülendő, tüstént meg kell szabadulni a különösen népszerűtlen pártvezetőktől. (folyt.)
1989. július 27., csütörtök
|

Vissza »
|
 |

- A peresztrojka önellentmondásai - 4. folyt.
|

Példa a gorbacsovi inpopulizmusra a Legfelsőbb Tanács úgynevezett felhívása a szovjet néphez, amely népi egységre buzdít, és további peresztrojka és glasznoszty-reformtörvényeket helyez kilátásba. Mindez első pillantásra az alulról jövő követelésekkel szembeni jelentős engedménynek tűnik -, valójában azonban korántsem a demokratikus beállítottság, hanem egyszerűen a szükség diktálta, és érdekes módon ragyogóan beleillik Gorbacsov azon régi tervébe, hogy alulról gyakoroljon nyomást a helyi pártbürokratákra. Mesteri módon tehát a szovjet pártfőtitkár megint a maga javára fordított kritikus helyzetet, csak éppen azzal a különbséggel, hogy a lakosság elégedetlenségét, az alulról jövő nyomást nem ő hangszerelte, - ő maga került nyomás alá. Más követelésekkel szemben viszont, melyek a bányászsztrájk következményeként a Legfelsőbb Tanácsban elhangzottak, Gorbacsov eddig kerülni látszik az állásfoglalást. Nem nyilatkozott például arról a követelésről, hogy az államelnököt -, tehát Gorbacsovot és a helyi és körzeti tanácsok elnökeit - közvetlenül, és ne közvetve válasszák meg. Hogy töröljék az alkotmányból a párt vezető szerepét. Hogy váltsák le Ukrajnában Scerbijckijt. - Gorbacsov eddig többnyire a reformerek csónakjában evezett -, de csak félkézzel, és a cél elérése előtt mindig megállt. A többpártrendszert, a magánpiaci gazdaságot, a tagköztársaságok nemzeti függetlenségét mindmáig visszautasítja. Márpedig épp ezen a hármas hadszíntéren fognak eldőlni a peresztrojka eljövendő csatái. +++
1989. július 27., csütörtök
|

Vissza »
|
|
|
 |
|
|