|
 |
 |
 |

A Magyar Október Párt alapító nyilatkozata (1. rész) (OS)
|

1989. július 12. szerda - 1. Alulírottak a jelenlegi magyarországi politikai helyzetet elemezve arra a következtetésre jutottunk, hogy - az 1956-os forradalom és szabadságharc eszményei nem érvényesülnek a meglévő politikai szervezetek programjában és gyakorlatában; - a látszólag demokratikus változások valójában felülről vezérelt, manipulált folyamatok, amelyek a jelenlegi hatalmi viszonyok korszerűsített formában való átmentését szolgálják; - a politikai egyeztető tárgyalásokat olyan csoportok folytatják, amelyeknek erre megbizatásuk nincs a magyar néptől; - a lakosságot - az utca emberét - a tárgyalásokba nem vonták be, és tényleges érdekei nem jutnak képviselethez; - az egyre mélyülő nyomor, a mesterségesen is gerjesztett infláció, a gazdasági káosz napról napra növeli a társadalmi feszültségeket; - gazdaságpolitika címén következetlen és ellentmondó intézkedések születnek, amelyek mindinkább növelik a zűrzavart, a bizonytalanságot, az ország további eladósodásához és teljes tönkremeneteléhez vezetnek; - a magyar nemzeti kisebbségek létét fenyegető veszélyek megszüntetésére kielégítő és hatékony megoldási javaslatok nem születtek; - a Nyugaton élő magyarság változatlanul nem a nemzet egyenjogú része; - a lakosság félelemben él, elveszítette önbizalmát és önbecsülését, s ezt nem is nyerheti vissza a politika és a gazdaság gyökeres megújítása nélkül; - a mai politizálás továbbra is az elmúlt évtizedek bűnös gyakorlatát követi: nyíltság és igazmondás helyett az öncélú hatalomra törekvés, titkos megállapodások, elvtelen és szószegő kompromisszumok jellemzik. Ezért mi, tényleges megújulást sürgető honpolgárok - köztük az 1956-os forradalom és szabadságharc, valamint a demokratikus ellenzéki mozgalom radikális résztvevői - a mai napon megalakítjuk a Magyar Október Pártot. 2. A Magyar Október Párt célja az 1956-os forradalom és szabadságharc eszményeinek maradéktalan megvalósítása. A Magyar Október Párt segíteni kívánja a magyarság önbecsülésének visszaállítását, a nemzet kiemelkedését gazdasági, erkölcsi és politikai nyomorúságából. Figyelemmel kíséri a politikai egyezkedéseket, ellenőrizni és befolyásolni kívánja a mindenkori hatalom döntéseit és intézkedéseit. (folyt.köv)
1989. július 12., szerda 15:25
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

A Magyar Október Párt alapító nyilatkozata (2. rész) (OS)
|

A Magyar Október Párt célja az ember boldogsága, s ez csak jólétben, szabad és független országban valósulhat meg. Célkitűzéseit a Magyar Október Párt békés úton kívánja elérni. 3. A Magyar Október Párt elutasítja a kommunista rendszert, mert ellensége minden diktatúrának, mindenfajta hatalmi monopóliumnak. Elutasítja ugyanakkor a politizálás hagyományos formáit: az érdekeltek kirekesztésével folytatott tárgyalásokat, a titkos megegyezéseket, a korrupciót, hazudozást és képmutatást is. A Magyar Október Párt nyílt és átlátható politikát kíván folytatni, kötelezettséget vállal arra, hogy másokkal szemben támasztott erkölcsi elvárásainak elsősorban maga tesz eleget. Belső szervezeti működését is ennek megfelelően alakítja ki: biztosítja tagjai és tagcsoportjai álláspontjainak és kezdeményezéseinek szabadságát. 4. A Magyar Október Párt megalakítói úgy vélik, hogy az Ellenzéki Kerekasztal és a kommunisták tárgyalásai a "robbanás" elkerülése érdekében folynak, de félő, hogy a tárgyaló felek legitimitásának hiánya épp az ellenkező hatást váltja ki, már csak azért is, mert a kommunisták nem élvezik a nép bizalmát, az Ellenzéki Kerekasztalhoz tartozó csoportosulások pedig csupán a lakosság elenyésző hányadát képviselik, s belső működésük sem demokratikus. Ezért a Magyar Október Párt helyteleníti: - a pártok tényleges kialakulása és szabad választásokon történő megmérettetése előtti egyezkedéseket; - a színfalak mögötti előzetes hatalmi osztozkodást; - az MSZMP kísérleteit arra, hogy megossza a pártokat és szervezeteket, ellentéteket szítson közöttük, és ígéretekkel, a hatalomba való bevonással megnyerje vezetőiket. A Magyar Október Párt azt javasolja: - hogy az MSZMP-nek alárendelt jelenlegi Országgyűlés haladéktalanul oszlassa fel magát; - hogy tárgyalások kizárólag a választójogi törvényről folyjanak; a teljesen tiszta és demokratikus, többpártrendszerű választások lebonyolítási szabályainak főbb felmerülő változatait bocsássák népszavazásra; - hogy minden egyéb kérdésben csak a demokratikusan megválasztott új Országgyűlés döntsön. (folyt.köv)
1989. július 12., szerda 15:28
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
 |

A Magyar Október Párt alapító nyilatkozata (3. rész) (OS)
|

5. A Magyar Október Párt az ország mai gondjait az 1956-os forradalom és szabadságharc eszményeinek maradéktalan megvalósításával kívánja megoldani. Magyarország legyen független, szabad, semleges ország, amelynek lakói jólétben élnek, és ahol érvényesül a népfelség elve. A Magyar Október Párt intézkedéseket követel a nyomor felszámolására, igazságos szociálpolitikára, a gazdaság talpraállítására, a természeti környezet megóvására. A Magyar Október Párt küzd a magyar nemzeti kisebbség kollektív jogainak biztosításáért, a határainkon innen és túl élő magyarság jogegyenlőségéért. Küzd a kommunista önkény áldozatainak rehabilitásáért. Minden politikai és gazdasági lépést csak a magyar nép érdeke vezéreljen. A párt konkrét javaslatait a programtervezet tartalmazza, amely végső alakját a közgyűlés vitája, módosításai és jóváhagyása alapján nyeri el. Céljait a Magyar Október Párt az igazsághoz hű tájékoztatással, meggyőzéssel és politikai nyomásgyakorlással kívánja elérni. 6. A Magyar Október Párt várja soraiba mindazokat, akik a fenti célokért kívánnak munkálkodni. Budapest, 1989. június 27. Antony Miklós, közgazdász Hermann Zsuzsa, könyvtáros Bacskai Sándor, takarító Horváth András, anyagbeszerző Bánlaki József, programozó Jakab Lajos, szabadfoglalkozású Benkő J. László, könyvtáros Keszthelyi Zsolt, tanár Berényi L. Gábor, kisiparos Kopács Miklós, világosító Berhidai Tamás, alpinista Krassó György, fordító Bogád Antal, ügyintéző Kulcsár Lászlóné, tanár Borbély Levente, vegyészmérnök Mayer Ferenc, szakoktató Böszörményi Péter, alkalmazott Mikes Tamás, újságíró Csontos Péter, csoportvezető Nagy Jenő, szerkesztő Diószegi Olga, tanár Pankovics Gyula, rokkant nyugdíjas Filó Sarolta, előadóművész Philipp Tibor, ács Cortva László, műszaki rajzoló Szabó László, könyvtáros Havas Lujza, művészettörténész Szolnoky Pál, asztalos (OS)
1989. július 12., szerda 15:32
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|