|
 |
 |
 |

AIDS - Szovjetunió
|

Dorogi Sándor, az MTI tudósítója jelenti:
Moszkva, 1989. január 28. szombat (MTI-TUD) - A Szovjetunióban egy év leforgása alatt megnégyszereződött, s 33-ról 146-ra emelkedett az AIDS-vírussal fertőzött személyek száma. Eddig hárman haltak bele a mindmáig gyógyíthatatlan betegségbe. Egy negyedik, két éve megbetegedett személy szigorú orvosi ellenőrzés és állandó gyógykezelés mellett él és dolgozik - közölte pénteken Moszkvában Valentyin Pokrovszkij, a szovjet járványügyi kutatóintézet igazgatója.
A Szovjetunióban azt követően került ismét a közfigyelem középpontjába az AIDS-helyzet, hogy a Trud című szakszervezeti napilap pénteki számában megírta: az egészségügyi dolgozók gondatlanságából a Kalmük SZSZK egyik szülőotthonában 27 két éven aluli gyermek és négy anya fertőződött meg a halált okozó vírussal. A moszkvai lap nem rejtette véka alá azt sem, hogy hasonló okból Leningrádban és Ogyesszában ugyancsak előfordultak AIDS-fertőzések. Pokrovszkij - aki nyilatkozott a Trudnak is és egyértelműen a kórházi dolgozókat tette felelőssé a fertőzésekért - péntek esti nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy más országokkal összehasonlítva a Szovjetunióban továbbra sem annyira aggasztó az AIDS-helyzet. Ettől függetlenül változatlan lendülettel folytatják a vírus ellenszerének megtalálására, a halálos ragály terjedésének megállítására irányuló hazai kutatásokat. Sajnálattal szólt arról, hogy az orvosi eszközök szükséges fertőtlenítésének hiányából még ma is előfordulhatnak - éppen az egészségügyben - AIDS-fertőzések. (A szovjet sajtó már több ízben is bírálta a szovjet egészségügyi kormányzatot, amiért mindmáig képtelen volt megszervezni az egyszer használatos injekciós tűk és fecskendők hazai gyártását. A tűk és fecskendők importja nem fedezi a szükségleteket.) Kitérve az Elisztában történt fertőzésre Pokrovszkij elmondta: egyelőre nem sikerült kideríteni, hogyan kerülhetett be az AIDS-vírus a szülőotthonba, ezért most minden körülményre kiterjedő alapos vizsgálatot indítottak az ügyben. +++
1989. január 28., szombat 08:06
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|
|
 |
 |
Az oldalon olvasható MTI hírek a Magyar Távirati Iroda korabeli, napi 250-300 hírből álló teljes napi kiadásaiból származnak. A fotóválogatás alapja az MTI napi 1000 darabból álló negatív állománya. A szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény 1 § (2) p) pontja és 84/A §-a alapján törvényi védelem alá tartoznak. Tilos azokat akár eredeti, akár átírt formában bármilyen médiumban közölni, sugározni vagy továbbadni, részben vagy egészben számítógépen tárolni - a személyes és nem kereskedelmi felhasználás eseteinek kivételével. (Az adatbázis-azonosítót az MTI belső szerkesztőségi rendszere tartalmazza.)
Az MTI előzetes engedélye nélkül tilos az MTI honlapjaira mutató, valamint az oldalak belső tartalmához vezető link elhelyezése.
|
|
 |
|
|