|
 |
 |
 |

Az Elnöki Tanács ülése (1. rész)
|

1989. január 27., péntek - A Népköztársaság Elnöki Tanácsa pénteken ülést tartott.
A testület törvényerejű rendeletet hozott a takarékbetétről és módosította a takarékszövetkezetekről szóló, 1978. évben alkotott törvényerejű rendeletét. A takarékbetétekkel összefüggő kérdéseket 1952-ben szabályozták átfogóan. Azóta számos jogszabály született, amely érintette a takarékbetét kamatainak feltételeit és mértékét. A szabályozás alapjául szolgáló viszonyok is jelentősen megváltoztak. Több olyan törvényi szintű szabályozás lépett életbe - illetéktörvény, személyi jövedelemadóról szóló törvény -, amely a takarékbetétről szóló korábbi törvényerejű rendeletet módosította, illetve azzal ellentétes rendelkezéseket tartalmazott. A megváltozott befektetési lehetőségek, a takarékbetétek mellett megjelenő alternatív pénzelhelyezési módok: a kibocsátott értékpapírok, kötvények, vagyonjegyek, kincstárjegyek, letéti jegyek, valamint a gazdasági társaságokban való résztvétel és ezekbe történő befektetés lehetősége új szabályozást igényeltek. A betételhelyezők számára fontos biztosítékok - a takarékbetét titkossága, adómentessége és az állami garancia - változatlanok maradtak. A törvényerejű rendelet alapján a pénzpiac lehetőségeihez igazodva az egyes bankoknak kell kidolgozniuk és meghirdetniük az egyes betétkonstrukciók feltételeit is. Az új szabályozás 1989. február 1-jén lép hatályba. A takarékszövetkezetekről szóló törvényerejű rendelet módosítását az e téren szerzett tapasztalatok hasznosítása, a szövetkezetekre vonatkozó új jogszabályokkal való összhang megteremtése tette indokolttá. Ez a szabályozás egyben feloldja a takarékszövetkezeteknél a társadalmi és a gazdasági szféra bankműveleteinek eddigi elkülönülését. A jogszabály, amely 1989. február 1-jén lép hatályba, magában foglalja a szövetkezetekről szóló törvény módosítása miatt időszerű változtatásokat is. Az Elnöki Tanács megtárgyalta az 1988-ban előterjesztett állampolgársági ügyek tapasztalatait. Az előző évhez viszonyítva 11 százalékkal volt kevesebb az ügyekben érintett személyek száma. (folyt.köv.)
1989. január 27., péntek 13:45
|

Vissza »
|
 |

Az Elnöki Tanács ülése (2. rész)
|

A magyar állampolgárság megszerzésére irányuló kérelmek jelentős többségét a Romániából áttelepültek nyújtották be, és azt a magyar állampolgárral kötött házassággal, rokoni, családi kapcsolataikkal indokolták. A honosítási és visszahonosítási kérelmeket mindössze 15 esetben (1,6 százalék) kellett elutasítani a törvényben előírt feltételek hiánya miatt. Az állampolgári kötelékből való elbocsátási kérelmek az előző évhez viszonyítva csaknem tíz százalékkal csökkentek. Az elbocsátási kérelmek szintén személyi és családi körülményekhez kapcsolódtak. Ilyen kérelmek elutasítására az esetek 6 százalékában került sor, amikor is a kérelmezők büntető ítélet hatálya alatt álltak, illetve külföldön való letelepedési szándék nélkül kérték a magyar állampolgárságból való elbocsátást. A kettős állampolgárság megszüntetésére kötött nemzetközi egyezményeink alapján ez évben 474 kiskorú állampolgársági helyzetét rendezték. A kérelmek elintézésének átlagos ideje a magyar állampolgárság megszerzésénél 3-4 hónap, az elbocsátási ügyekben 7-8 hónap volt. Az ügyek alapos előkészítését a belügyi, a tanácsi szervek és a Magyar Népköztársaság külképviseleti szervei biztosították. Az Elnöki Tanács határozatot hozott megyei várossá nyilvánításról, valamint egyes községek várossá nyilvánításáról. A testület 1989. április 1-jei hatállyal megyei várossá nyilvánította Kecskemétet, Nyíregyházát és Székesfehérvárt. A továbbiakban az Elnöki Tanács elrendelte az alábbi községek várossá nyilvánítását: A Bács-Kiskun megyéhez tartozó Jánoshalma, Kiskunmajsa, Kunszentmiklós, a Békés megyéhez tartozó Battonya, Gyomaendrőd, Mezőberény, Mezőhegyes, Sarkad, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyéhez tartozó Putnok, Sajtószentpéter, Szikszó, a Csongrád megyéhez tartozó Kistelek, Mórahalom, a Fejér megyéhez tartozó Gárdony, a Hajdú-Bihar megyéhez tartozó Balmazújváros, Biharkeresztes, Hajdúdorog, Hajdúhadháztéglás, Nádudvar, a Heves megyéhez tartozó Füzesabony, Pétervására, a Komárom megyéhez tartozó Nyergesújfalu, a Nógrád megyéhez tartozó Bátonyterenye, Rétság, a Pest megyéhez tartozó Dabas, Monor, Nagykáta, Ráckeve, a Somogy megyéhez tartozó Csurgó, Fonyód, Tab, a Szabolcs-Szatmár megyéhez tartozó Csenger, Nagykálló, Záhony, a Szolnok megyéhez tartozó Jászapáti, Kunhegyes, Martfű, a Tolna megyéhez tartozó Dunaföldvár, Tolna, a Veszprém megyéhez tartozó Balatonalmádi, a Zala megyéhez tartozó Letenye. A várossá szervezés végrehajtásának időpontja 1989. március 1., s arról a megyei tanácsok végrehajtó bizottságai gondoskodnak. (folyt.köv.)
1989. január 27., péntek 13:50
|

Vissza »
|
 |

Az Elnöki Tanács ülése (3. rész)
|

Határozatot hozott az Elnöki Tanács a Koreai Köztársasággal a diplomáciai kapcsolatok nagyköveti szinten történő felvételéről. A továbbiakban a testület kinevezésről határozott, bírákat mentett fel és választott meg és kegyelmi kérelmek ügyében döntött. x x x A Népköztársaság Elnöki Tanácsa dr. Udvari Lászlót 1989. február 1-jei hatállyal közlekedési, hírközlési és építésügyi minisztériumi államtitkárrá kinevezte. (MTI)
1989. január 27., péntek 13:51
|

Vissza »
|
|
|
 |
|
|