|
 |
 |
 |

Az Új Márciusi Front javaslata
|

(Sally Ackroyd) London, 1989. január 14. (BBC, Kaleidoszkóp) - Magyarországon az egyik független szervezet, az Új Márciusi Front javaslatokat terjesztett elő az egypártrendszerből többpártrendszerbe való átmenetre. A szervezet tagjai között van a párt Politikai Bizottságának egyik tagja, Nyers Rezső államminiszter is. Az Új Márciusi Front elítélte az egypártrendszert. i Budapesti tudósítónk jelentése: - Az Új Márciusi Front tavaly kimondottan azzal a céllal alakult, hogy alternatívát dolgozzon ki arra, miként juthat ki Magyarország a gazdasági és politikai válságból. Tagjai közt ott találjuk azokat az értelmiségieket, akiket a múlt évben kizárjak a pártból, illetve Nyers Rezsőt, aki májusban újra visszakerült a Politikai Bizottságba. Nyilatkozatában a csoport kimondja, hogy a közvélemény, s ide sorolható a kommunista párt tagjainak többsége is, egyetért abban, hogy az egypártrendszert demokratikus többpártrendszernek kell felváltani. A történelmi tapasztalat - így a nyilatkozat - azt mulatja, hogy az egypárti uralom diktatúrává válik és a legjobb szándék dacára is merev irányítás, korrupció és a hatalommal való visszaélés forrásává lett. A Front felszólítja a pártot: az ország független politikai csoportosulásainak bevonásával hozzon létre egy olyan országos bizottságot, melynek feladata az új alkotmány és az új választási törvény kidolgozása lenne. A bizottság készítené el a törvénytervezetet és azt a parlament elé vitára bocsátaná. Vagy Alkotmányozó Országgyűlést kellene tartani még az idei évben, ahol eldöntenek a fenti törvényt, majd azt követően azonnal feloszlatnák a jelenlegi és a kommunista párt által uralt Országgyűlést, és friss választásokat tartanának. Az Új Márciusi Front harmadik javaslatot is tett az átmenetre. Ennek értelmében áprilisra kidolgoznák az új párttörvényt, s 90 napon belül szabad választásokat tartanának. A javaslattervezet bejelentésére néhány nappal azután került sor, hogy az új egyesülési törvény engedélyezte független és ellenzéki csoportok létrejöttét. De a hatóságok által kívánatosnak tartott várakozási időt az új párttörvény kimunkálásáig jóval rövidebbre szabja. +++
1989. január 14., szombat
|

Vissza »
A hírhez kapcsolódik »
|
|
|
 |
|
|
|
 |
 |
Az oldalon olvasható MTI hírek a Magyar Távirati Iroda korabeli, napi 250-300 hírből álló teljes napi kiadásaiból származnak. A fotóválogatás alapja az MTI napi 1000 darabból álló negatív állománya. A szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény 1 § (2) p) pontja és 84/A §-a alapján törvényi védelem alá tartoznak. Tilos azokat akár eredeti, akár átírt formában bármilyen médiumban közölni, sugározni vagy továbbadni, részben vagy egészben számítógépen tárolni - a személyes és nem kereskedelmi felhasználás eseteinek kivételével. (Az adatbázis-azonosítót az MTI belső szerkesztőségi rendszere tartalmazza.)
Az MTI előzetes engedélye nélkül tilos az MTI honlapjaira mutató, valamint az oldalak belső tartalmához vezető link elhelyezése.
|
|
 |
|
|